Příroda

Gutské peklo

  • Přírodní rezervace s převážně bukovými lesy ve strmých svazích hory Javorový, které patří k nejprudším v CHKO Beskydy. Protéká jí Oldřichovický potok se stupňovitými vodopády s výškou do 5 m a blokobahenními proudy (tzv. mury). Gutské peklo je součástí Ptačí oblasti Beskydy – ze vzácnějších druhů ptáků zde byli zaznamenáni např. puštík bělavý, strakapoud bělohřbetý a holub doupňák. Je to také trvalý biotop rysa ostrovida.
  • Rezervace je přístupná pouze po značené turistické stezce od chaty na Javorovém do Gutského sedla, která prochází po vrstevnici horní části chráněného území.

 

Vrch Jahodná (406 m n. m.)

  • Vrch se nachází 1,5 km východně od centra Třince nad městskou částí Dolní Líštná a nemocnicí. Čtyřkilometrová naučná stezka s 12 tematickými zastaveními zde informuje o problematice ochrany přírody, o přírodním bohatství této oblasti (ohrožený druh orchidejí – vstavač) i o stavu životního prostředí Třinecka.
  • Začátek u zastávky MHD Dolní Líštná, Sosna nemocnice.
  • Přibližný čas procházky: 1-1,5 hodiny.

 

Javorový vrch (1032 m n. m.)

  • Vrch Javorový je horskou dominantou města Třince a představuje ráj turistiky, adrenalinu a zimních sportů. K turistické chatě se můžete vydat pěšky z údolí, nebo lanovkou z třinecké části Oldřichovice.
  • Běžkařům slouží pravidelně upravované trasy
  • Paragliding – lety na tandemovém padákovém kluzáku s největší paraglidingovou školou v ČR El Speedo.

 

Kudy na Javorový vrch

  • Pěšky se vydáte z Oldřichovic po zelené turistické trase, z Gutů po modré turistické trase, z Tyry po žluté turistické trase (mírný svah).
  • Autem nebo autobusem (zastávka Oldřichovice, u lanovky) přijedete k lanovce, která jezdí od 9.00-17.00 vždy v celou hodinu, od listopadu do února od 9.00-16.00 (za bouřky a silného větru není v provozu). Po vystoupení z lanovky to trvá 10 minut k turistické chatě (z roku 1895), kde je překrásný výhled do okolí, na Těšínské Beskydy, za dobrého počasí uvidíte také pohoří na Slovensku a v Polsku.

 

Přírodní rezervace Čerňavina

Přírodní rezervaci tvoří přirozené lesní porosty vrcholu a svahů hory Ostrý (1044 m) v místní části Tyra a obce Košařiska. Většinou se jedná o bukové porosty karpatského typu ve vysokých polohách Moravskoslezských Beskyd na převažujících prudkých svazích, v severní části s hluboce zaříznutým korytem štěrkonosného potoka. Lokalita o rozloze kolem 60 ha je součástí Ptačí oblasti Beskydy. Žije tu rys a občas sem zabloudí vlk či medvěd.

 

Kozinec (751 m n. m.)

Kozinec je součástí CHKO Beskydy, v katastru Oldřichovic. Kozinec je jeden z výchozích bodů pro turistiku a běžky směrem na Ostrý.

 

Velké doly (Baliny)

Přírodní rezervace Velké doly byla vytvořena na ochranu přirozených lipových dubohabřin a chráněných druhů rostlin. Rezervace je lesním komplexem na svahu pravého břehu řeky Olše (Olzy) mezi městy Třinec a Český Těšín. Je velmi dobře dostupná z české strany po silnici z Českého Těšína od chatkové osady. Je možné ji projít asi za hodinu a půl. Nejkrásnější pohledy na Baliny jsou, když je zbarví podzim. Na jaře pak poutá pozornost vůně medvědího česneku, který pokrývá lesní půdu. Naleznete zde také nenápadnou žlutozelenou kytičku - hvězdnatec zubatý, tzv. těšínský kvítek, který sem podle legendy přinesl švédský voják za třicetileté války.

 

Řeka Olza (Olše)

Olza pramení nedaleko polské vesnice Istebna ve Slezských Beskydech v nadmořské výšce 840-880 m. V horní části od Jablunkova po Třinec tvoří hranici mezi Slezskými a Moravskoslezskými Beskydami. Dnes oficiální název Olše vznikl díky jazykovým puristům na konci 19. století. Místní obyvatelstvo ji však dodnes běžně nazývá Olza. Jedná se pravděpodobně o indoevropský původ slova, které znamená vodní tok.

 

Tyra

Malá podhorská vesnička se zhruba 400 obyvateli se od roku 1980 stala městskou částí Třince. Za tří stran ji obklopují vrcholy Beskyd (Javorový, Ostrý, Kozinec). Protéká jí říčka Tyrka, v níž žijí někteří vzácní živočichové, jako rak říční, vodní hlemýždi, vranka obecná. Pokud se rozhodnete projít tímto údolím, máte možnost narazit na několik horských pramenů a studánek.

 

Pramen pitné vody „Bolibřuška“

Nachází se asi 300 m nad zastávkou autobusu Tyra – Pila. Nejen místní, ale také turisté a obyvatelé okolních obcí si pro vodu bohatou na minerály docházejí a kromě pití ji využívají také k vaření.

 

NOVINKY NA E-MAIL

Chcete pravidelně dostávat naše novinky do Vaší emailové schránky?

Potvrzením údělujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

SLEDUJTE NÁS

Facebook     Instagram