AKCE

Jiří Šigut: Rozhraní

23.4.2024 18:00 - 23.4.2024 23:59


Výstava umělce Jiřího Šiguta Rozhraní v Galerii města Třince ve výstavním prostoru v KD Trisia.
Vernisáž proběhne v úterý 23. dubna od 18.00 ve výstavním prostoru v KD Trisia. Vstup je zdarma.
Architekti výstavy: Ing. arch. Katarzyna Jursa Pieleszová a Ing.arch. Adam Jursa / Studio Fris Architekti

Připravujeme komentované prohlídky: pondělí 29. dubna v 16.00 a úterý 28. května v 17.00. Vstup je zdarma.

Doménou a středobodem umělecké tvorby Jiřího Šiguta je médium fotografie. Již několik desítek let zkoumá možnosti jejího zobrazování, přičemž svou pozornost obrací od hotových celků k základním stavebním jednotkám. Jeho zájem o přepis analogového vidění do binárního kódu a vztah mezi analogovým a digitálním fotografováním odráží jeho úvahy o proměnách tohoto média. Fascinovaně hledá vizuální základy a jde až na dřeň zobrazení, když fotografický zápis rozkládá na nejmenší části, nad jejichž působností se dále intenzivně zamýšlí.
Co se skrývá ve fotografickém zrnu analogové fotografie? Dokáží ty nejzákladnější komprimované pixely zachytit citlivost, barevnost i emoce ukryté ve fotografickém celku? Z čeho pramení a kde hledáme sílu fotografie?
Ocitá se tím ve sféře smyslového vnímání, které se u lidí proměňuje stejně, jako se proměňuje fotografická technologie. Můžeme ztratit současnou technickou schopností
rozložit obraz na mikročástice i naši schopnost vizuální sensitivity? Kde se nachází hranice mezi prostou barvou a emocí? Je možné uchovat atmosféru krajiny a okamžiku i v podobě několika barevných pixelů? Průzkumem těchto otázek v podobě vizuálního záznamu autor sleduje nejen působení na diváka, ale také na jeho schopnost vnímání.
V Galerii města Třince Jiří Šigut prezentuje výběr akrylových maleb, které jsou zhmotněním daných úvah vycházejících z jeho častých výletů do přírody. Celky nebo detaily následnou komprimací převádí do barevných, často ryze monochromatických polí. Minimalisticky tak komprimuje realitu, aniž by však komprimoval její obsáhlost.

NOVINKY NA E-MAIL

Chcete pravidelně dostávat naše novinky do Vaší emailové schránky?

Potvrzením údělujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

SLEDUJTE NÁS

Facebook     Instagram