Vítejte v
Třinci

AKCE

Příběh jednoho města 90 let od povýšení Třince z obce na město - Muzeum Třineckých železáren a města Třince

11.5.2021 09:00 - 18.11.2021 17:00


Koncem dvacátých let mohl Třinec počtem obyvatel, bytovou kapacitou, službami atd., konkurovat některým sousedním městům. Proto také obecní zastupitelstvo zaslalo dne 25. září 1928 na vládu tehdejší Československé republiky žádost o povýšení Třinec na město. Zástupci obce využili dokonce i návštěvy prezidenta T. G. Masaryka, který zavítal do Třince, a intervenovali v této záležitosti přímo u něho. Po četných žádostech městské rady i urgencích vedení železáren, byl Třinec vládou ČSR dne 11. 12. 1930 povýšen na město s platností k 1. lednu 1931.

Muzeum se rozhodlo u této příležitosti prezentovat novou výstavu pod názvem Příběh jednoho města od povýšení Třince z obce na město. K vidění jsou náznaky různých sekcí např. třída s lavicemi a učitelem, jak žili lidé v domácnosti v 30 až 50. létech 20. století. Dále ukázka řemesel, velké prádlo, ložnice, obývací pokoj v 70. letech 20. století. Samozřejmě nebude chybět ani zaměstnanec huti, jak jde do práce. V té době se jim říkalo „baňkoř“. Návštěvník zhlédne více než 500 exponátů např. školní pomůcky, šicí stroje, obuvnické nářadí, vybavení kuchyně, části nábytku atd. včetně zajímavých dobových fotografií.

Výstava v tomto duchu v muzeu ještě neproběhla. Výstavní síň se bude lišit hlavně v tom, že se využili exponáty ze sbírek muzea.  Zkompletovaná expozice zachycuje opravdu reálný život v Třinci od 30. let až po 80. léta 20. století. Výstava osloví nejen malé a velké návštěvníky, ale hlavně pamětníky.

 

NOVINKY NA E-MAIL

Chcete pravidelně dostávat naše novinky do Vaší emailové schránky?

Potvrzením údělujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

SLEDUJTE NÁS

Facebook     Instagram     Youtube