Vítejte v
Třinci

AKCE

Lidé Třineckých železáren II. - Muzeum Třineckých železáren a města Třince

1.6.2021 08:13 - 15.8.2021 18:13


Jindřich Štreit narozen v roce 1946 je český dokumentární fotograf, vysokoškolský pedagog, kurátor a organizátor kulturního života. Zaměřuje se na dokumentování života na venkově a obyvatele českých vesnic, věnoval se tématu zemědělství, potom také těžké práci v továrnách jako jsou Třinecké železárny.

Z deseti tisíc snímků, které Jindřich Štreit udělal, vybral padesát fotografií, které vystihují to, co viděl v Třineckých železárnách. Snímky zachycují šest měsíců ranních, odpoledních a nočních směn, které v železárnách prožil a nabízí pohled do tváří unavených lidí.

Právě kniha Lidé Třineckých železáren je dokumentárním projektem tvůrce, který poprvé samostatně vystavoval v roce 1967. Autor, který se v osmdesátých letech dostal kvůli svým fotografiím zachycujícím neutěšenou socialistickou realitu do střetu s režimem a byl pronásledován, propadl na začátku let devadesátých dokumentaristickému workoholismu.
Sociální podmínky železáren na něj zapůsobily, jako profesionál hledal i výtvarné prvky. Tvrdí, že je našel v záblescích světla, které se prodírá mezi spletí trubek, ve fantasmagorické architektuře. Třinecký projekt vybočuje z dosavadní Štreitovy tvorby jak tematicky, tak technicky. Návštěvník může zhlédnout v Galerii Na schodech 20 velkoplošných fotografií.

 

DNEŠNÍ AKCE

MAJDAY 2021

16.6.2021

PROBÍHAJÍCÍ AKCE

POČASÍ V TŘINCI

NOVINKY NA E-MAIL

Chcete pravidelně dostávat naše novinky do Vaší emailové schránky?

Potvrzením údělujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

SLEDUJTE NÁS

Facebook     Instagram     Youtube