Vítejte v
Třinci

AKCE

Historie bytové kultury 1880 - 1980 - Muzeum Třineckých železáren a města Třince

11.5.2021 09:00 - 24.9.2021 17:00


Kuchyňky, obývací pokoje a ložnice pro panenky upoutají malé i velké návštěvníky.

Panenku je potřeba obléct, nakrmit, umýt a uložit ke spánku. Od improvizací se špalíčkem dřeva, látkovými odstřižky a kousky kartonu dospěl vývoj ke kuchyňkám a pokojíčkům, které byly miniaturizovanou verzí interiérů pro dospělé. Vybavení kuchyňky či pokojíku odpovídalo činnostem, které se v nich odehrávaly ve světě dospělých a které bylo možno napodobovat.

Výrobci pochopitelně reagovali na poptávku a novodobé pokojíčky a domečky byly vybavovány s velkou pečlivostí. Nádobí a náčiní do malých domácností věnovali výrobci velkou pozornost již v průběhu 19. století a pozdější nabídkové katalogy obchodníků s hračkami to jen potvrzují.

Samostatnou kapitolou je estetika sledovaného typu hraček, jež odráží dobovou kulturu bydlení střední a vyšší střední třídy. I přes jistou idealizaci a typizaci jsou na kuchyňkách a pokojíčcích patrné vývojové tendence od historizujících stylů přes secesi a modernu, od náznaků funkcionalismu k poválečnému sektorovému nábytku. I na hračkách se v souladu s dobovými proudy promítl vývoj od dekorativismu směrem k jednoduchosti a funkčnosti.

NOVINKY NA E-MAIL

Chcete pravidelně dostávat naše novinky do Vaší emailové schránky?

Potvrzením údělujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

SLEDUJTE NÁS

Facebook     Instagram     Youtube